Bányászathoz kötődő szakmák
- a vájár olyan bányaipari szakmunkás, aki abányában zajló munka irányításával, a szállító-, és rakodógépek üzemeltetésével, a különböző fúró-, jövesztő-, és fejtőberendezések kezelésével foglalkozik. Gondoskodik a munkavégzés körülményeinek biztonságáról, részt vesz a fejtési és fenntartási munkálatokban, és a vágathajtásokban is. Az ő feladata többek között a gépek üzemeltetéséhez kapcsolódó ellenőrzési, karbantartási munkálatok végrehajtása, a termelésben és a mintavételezésben való részvétel, a beomlasztások irányítása, de akár a robbanóanyagok tárolása és a robbantáshoz kapcsolódó munkák is - ha az egyén megfelelő vizsgával és engedélyekkel rendelkezik. Ha kutatófúrásokat hajtanak végre, a vájár kezelheti a fúrógépeket is. Mindezek mellett pedig a vájártanulók gyakorlati oktatása is feladati közé tartozik. A mesterség űzéséhez bányaipari szakiskolai - vájáriskolai -, végzettség, vagy ezzel egyenértékű tanfolyam elvégzése szükséges.
- a segédvájár a vájár mellett dolgozó, rendszerint fiatalabb vagy tapasztalatlanabb munkás, akinek teendői közé tartozik a termelőmunka végzése, a szállítással, szereléssel, rakodással kapcsolatos feladatok ellátása, a vájár által rábízott munkák teljesítése, a termelési folyamat kiszolgálása. A vájár mellett foglalkoztatott segédvájár e folyamat során kitanulja a szakszerűséget, a szakma fortélyait és jártasságot szerez mint jövőbeli potenciális vájár.
- a csillés az a segédmunkás, aki a bányában a vájárok vezetése mellett, a bányaszállító vágatokban a csillék szállításával, összekapcsolásával, átállításával, fordításával és rendezésével foglalkozik. A szakmai képesítést nem igénylő munkakörben a munkások feladata közé tartozik többek között az üres csillék megrakása, szállítása, illetve gondoskodás a megfelelő szerszámokról és eszközökről - kötélhorgokról, görgőkről -, illetve a berendezések karbantartásáról és tisztításáról, és a munka helyének takarításáról és esetleges víztelenítéséről is. A csilléseken belül beszélhetünk csapatcsillésről illetve szállító csillésről is.
- Csapatcsillésnek nevezik azokat az "állandó csapatokba" beosztott segédmunkásokat, akik általában állandó helyeken is dolgoztak.
- A szállító csillések feladata közé tartozik a termeléshez szükséges anyagok szállítása, a teli csillék lesimítása, a csillák tisztán tartása, abból a maradék anyagok eltávolítása. Segíteniük kellett továbbá a csilléket szállító mozdonyok karbantartásánál, olajozásánál, tisztításánál is. A fiatalok már gyakran 15-16 éves korukban, sok esetben csillésként kezdték bányászkarrierjüket, majd csillésből segédvájár, illetve vájár pozícióba "léphettek feljebb" a ranglétrán.
Csapatcsillésnek nevezik azokat az "állandó csapatokba" beosztott segédmunkásokat, akik általában állandó helyeken is dolgoztak.
A csilleírnok feladata elsősorban a csillék számlálása, valamint összesítések készítése azokról csapatok és helyek alapján.
- A csatlós kapcsolja egymáshoz a csilléket, a szállító vágatoknál, az aknáknál és pályáknál jelzések közvetítésén keresztül biztosítja a szállítás zavartalan működését. Az anyagot - pl. a szenet - a csillékbe pakolja, hozzájárul a szállítás folyamataihoz, összekapcsolja a csilléket a kötélpályákkal. Ha szükséges, kézzel tolja az üres csillét leadásra, valamint figyel a szállítóberendezések karbantartására, esetleges azonnali javítására.
- Az aknacsatlós az, aki ügyel az aknaszállítás rendjére, az előírásokat, szabályokat szem előtt tartva vezényli a szállítást. Ő az aknarakodón a kast (a bányafelvonó fülkéje) kiszolgáló munkás.
- az aknász az a szakember, aki a bányászat napi munkálatait közvetlenül irányítja és ellenőrzi. A fejtési, kutatófúrási munkálatokban részt vevő bányászok munkáját figyelemmel követi, a fejtés és a termelés különböző szakaszait koordinálja. Biztosítja a folyamatos termelést és szállítást, részt vesz az üzemeltetési tervezetek létrehozásában, segédkezik az esetleges felmerülő műszaki akadályok megszüntetésében.
- A főaknász vagymás néven főfelőr, a munkások ellenőrzésén túl az aknászokat is ellenőrzi. A kötelességük megfelelő teljesítésén túl a munkások műszakonkénti megjelenését is ellenőrzi, jellemzően névsorolvasással.
- a bányamérnök olyan egyetemi vagy főiskolai oklevéllel rendelkező szakember, aki megtervezi a bányák biztonságos működési módját, a művelési módok és technológiai folyamatok korszerűsítésén, modernizálásán és fejlesztésén dolgozik, mindennek érdekében pedig bányászati kutatásokat végez. A bányagépek működtetése, technológiáinak javítása éppúgy feladatkörébe tartozik, mint az ércelőkészítés. Megtervezi a műszaki leírásokat, megszervezi a végrehajtást, és ellenőrzi a termelési programok ütemét.
- a bányaiparos az a szakmunkás, aki a művelési és termelési munkálatok biztosításával, fenntartásával, a bánya berendezéseinek és eszközeinek ellenőrzésével, illetve üzemeltetésével foglalkozik. Olyan szakmunkákat is végez, mint pl. az aknakészítés, alapozás, hegesztés, szerelés és szállítás. A villamos és hegesztő berendezések karbantartása és esetleges javítása is feladatkörébe tartozik.
- az adagolómunkás
feladatkörébe tartozik az adagolótölcsér harangjának anyaggal való megtöltése
és lebocsátása, az anyag teljes körű kezelése és mérése.
- a felvonó-kormányos felelős a felvonók irányításáért, a csillék ellenőrzéséért.
- a fékező és
kapcsos az a bányamunkás, aki a fékkel ellátott csillék mozgatásakor,
illetve szállításakor annak fékjeit, illetve a siklók fékeit kezeli.
- iparosnak nevezikegyrészt a bányában dolgozó
szakmunkásokat, másrészt a bányász szakmát tanuló fiatalokat.
- a segédmunkások elsődleges
feladatai közé tartozik a bányákban található vasúti pályák építése, javítása,
karbantartása. Részt vesznek a szállítási és takarítási munkálatokban, a
csillékbe rakodásban, illetve azok mozgatásában. Segédkeznek a kutatófúrási és
bányafelmérési munkálatokban.
- a gépész az a bányaipari munkás, aki a biztonsági rendszabályok betartása és betartatása mellett kezeli, javítja és karbantartja a gépeket és a szállítóberendezéseket. Ügyel kenésükre és tisztán tartásukra, valamint takarítja a géptereket is. A gépész hatáskörébe tartozik a világító- és jelzőberendezések javítása, kezelése. Jelzéseket, illetve üzemzavar-jelentéseket értelmez, szükség esetében továbbítja azokat. Ellátja a gépeket kenőolajjal és üzemanyaggal.
- a bányafelmérők vagy műszaki mérnökök felelősek a
biztonságos termelés munkakörülményeinek megszervezéséért, a rendszabályok betartásának
ellenőrzéséért, folyamatos jelentések és mérések készítéséért. Megtervezi a
gépek energiaellátását, megtervezi a bánya levegőellátását, ellenőrzi a nyomás
nagyságát, a por mértékét, valamint irányítja a gépüzemi munkát.
- a lőmester
az a szakember, aki a robbantást végzi a bányában.
- a robbantómester az a szakember, aki pontos szaktudása révén robbantás segítségével szilárd ásványokat - szenet, ércet stb. - termel ki. Feladata többek között a robbanóanyag biztonságos tárolása, szállítása, nyilvántartása, és mennyiségének megállapítása is. A munkáját kőfejtéseken vagy bányákban végzi, feladata a robbantás menetének megtervezése, a robbantáshoz kapcsolódó feladatok irányítása és felügyelete, valamint a biztonsági előírások betartatása.
- a bányafarakó a
megfelelő hajlítószilárdságú és élettartamú bányafák segítségével a bánya
kiácsolását hajtja végre.
- a válogató
munkás az érc ásvány válogatásával foglalkozik.
- a zagykeverő
általában fiatal munkás, aki a szérre (olyan berendezés, amely az apróra
töredezett ásvány szemcséit fajsúly szerint szétválasztja) folyó zagy keverésével
foglalkozik.
- zizó suhancnak
a zúzásnál válogatással, mosással, aprítással foglalkozó fiatal munkásokat
nevezték.
- a bányamentő
az a külön szakmai képzésben részesülő bányamunkás (műszaki felügyelő), akit
kiképeztek a bányamentő készülék használatára, illetve baleset vagy probléma
esetén a bányamentésre és a bányamentő készülék használatára.
- a gyengverő az a munkás, aki előkészíti - apróra tördeli - az ércet a zúzóba.
- a jeladó munkás
feladata, hogy jelt adjon a gépházba, vagy a külszínre a szállítókas fölhúzása,
vagy lebocsátása céljából.
- a mérősegéd
az a munkás, aki a felmérési munkálatok során a kétkezi munkát végzi.
- a szénkiadó munkásfelelős az illetményszén szállításakor
a szén kiadásáért.
- a bányaács
feladata a bányában lévő faszerkezetű berendezések és eszközök készítése,
javítása és karbantartása.
- a bányalakatos feladata
a bányához kapcsolódó fémszerkezetű berendezések és eszközök készítése,
megmunkálása, javítása és karbantartása.